ساختمان فرش ماشینی به سه قسمت کلی تقسیم بندی می شود که شامل:
نخ خاب فرش ماشینی ( pile thread ) ، نخ تارفرش Filling warp ) و نخ پود فرش ( pick ) می باشد که هرکدام از نظر نوع کاربرد ، جنس ، رنگ و قیمت فرش متفاوت است. البته فرش دست بافت نیز از همین ساختار پیروی می کند.


نخ خاب فرش ماشینی
نخ خاب دقیقا همان نخ هایی  هست که در سطح فرش وجود دارد و قابل لمس است که در فرش های دستباف از جنس کرک ، ابریشم طبیعی و پشم تهیه می شود. اما دراغلب فرش های ماشینی از نخ های مصنوعی مثل اکریلیک هیتست ، بی سی اف و پلی استر استفاده می شود.در این میان بهترین نخ برای تولید فرش ماشینی از نظر کیفیت ، دوام ، تثبیت رنگ فرش ، ضد حساسیت بودن و بدون پرز بودن فرش ماشینی می توان به الیاف اکریلیک هیتست شده اشاره کرد. برای آشنایی بیشتر با الیاف اکرولیک هیت ست شده روی لینک کلیک کنید.
برای یافتن خاب فرش ماشینی باید به آرامی روی سطح فرش دست بکشید مشاهده می کنید که دو حالت برای شما پیش می آید اول این که سر نخ ها دانه دانه از زیر دست شما عبور می کند و مانع شما برای دست کشیدن روی فرش می شود یا اینگونه است که سطح فرش صاف و ثابت است و دست به راحتی از روی آن عبور می کند که به این حالت جهت خاب فرش می گویند. برای پهن کردن فرش ماشینی همیشه سعی کنی خاب فرش ها در یک جهت باشد تا هم احساس بهتر هنگام راه رفتن روی فرش داشته باشید هم اینکه به اصول نگهداری از فرش ماشینی نیز دقت کرده اید.


نخ تار یا نخ چله فرش
این دسته از نخ ها که باعث استحکام فرش ماشینی می شوند در جهت طولی قرار می گیرند. اغلب نخ های تار یا نخ چله از جنس پنبه و پلی استر است.


نخ پود فرش
نخ پود نیز در فرش دستباف و ماشینی نقش استحکام بخشی را ایفا می کند ولی این بار درجهت عرضی. درواقع نخ پود ، نگهدارنده ریشه نخ های خاب است که در ابتدای مقاله با آن اشاره شد. نخ های پود معمولا از جنس پنبه هستند.